psikoloji forumu; psikolojik bilgi, online psikolojik yardım Forum Ana Sayfa psikoloji forumu; psikolojik bilgi, online psikolojik yardım
Psikolojinin ilgi alanına giren herşey, Uzman Danışmanlık.
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Borderline İle Narsizim Arasında Ayırıcı Tanı

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    psikoloji forumu; psikolojik bilgi, online psikolojik yardım Forum Ana Sayfa -> Borderline
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Ads


Tarih: Sal Mar 20, 2018 8:02 am    Mesaj konusu: Ads

Başa dön
admin
Site Admin


Kayıt: 15 May 2012
Mesajlar: 785

MesajTarih: Pts Hzr 11, 2012 7:13 pm    Mesaj konusu: Borderline İle Narsizim Arasında Ayırıcı Tanı Alıntıyla Cevap Gönder

Narsisistik kişilik bozukluğunun klinik tablosu, borderline’ın klinik tablosundan farklıdır. Borderline’ı narsistik kişilik bozukluğundan ayırt etmek için, klinik tablo, intrapsişik yapı ve aktarıma bağlı olarak düşünmek yararlı olur.


Borderline kişilik genelde çocuklukta yaşanılan önemli bir kayıp, anne-baba ile olan bağın dengesiz olması, travma, kötü muamele yada duygusal olarak yoksun kalmak gibi tecrübelere dayanmaktadır. Oldukça yaygın görülen bir hastalıktır, toplumun yüzde 2 yada 3 ünün sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Borderline (Sınır) kişilik, boşluk duyguları, kimlik karmaşası, kontrolsüzce ortaya konan öfke tepkileri, özel ilişkilerde aldatılma ve terk edilme korkuları, ilişkilerde karşı tarafın ilgisini çekmek üzere yapılan manipulatif davranış, intihar girişimleri, göz korkutmalar, zaman zaman gerçeklik algısının kaybı gibi özellikler gösteren bir kişilik yapılanmasıdır.

Belirtiler

1.İdealleştirme ile aşağılama arasında sürekli değişen bir ilişki
2.Tehlikeli boyutlarda kendine güven eksikliği ve dengesizlik
3.Ruh halinde sürekli ve büyük değişimler.
4.Aşırı ve yoğun öfke
5.Kızgın ve saldırgan patlamalar
6.Ayrılıkta yada kayıp anında panik duygusu
7.Sürekli olarak kendini boş hissetme.

Narsistik Kişilik Bozukluğu

Narsistik kişilik bozukluğu kendini mükemmel görmek, başkalarını düşünmemek ve başkaları tarafından yargılanmaya aşırı hassasiyet olarak tanımlanabilir. Sadece kendini düşünmek ve davranışlarının başkalarına olan etkisini umursamamak bu kişilerin en temel özellikleridir.

Narsistik kişiler genelde ilgi odağı olmayı, dikkat çekmeyi ve olayları kontrol etmeyi isterler. Başkalarının hayranlığını ve sevgisini kazanmayı şiddetle arzularlar. Kendileri hakkında mükemmelliyetçidirler. Dikkati üzerlerine toplamak için tiyatromsu krizler yaratabilirler. Bu kişiler herkesin ve herşeyin kendilerine bağlı olması gerektiğine inanırlar.

Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler mükemmele ulaşmak için aşırı derecede çaba sarfederler. Birisi kendilerini yada yaptıkları işi eleştirdiğinde büyük bir öfke ile tepki verirler ve saldırganlık gösterebilirler.

Borderline İle Narsizim Arasında Ayırıcı Tanı

Borderline kişilik örgütlenmesinin karakteristik özelliklerinin Kernberg’in çalışmalarında betimlenen tasvirleri, ayırıcı tanı problemini büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. Bununla birlikte, akışkan ego sınırları, paranoyak fikirler, kalıcı hale dönüştürülebilse de geçici psikotiğe benzer vakalar ve ilkel düşünme süreçlerine yönelim gibi borderline sendromunda ortaya çıkan belirtiler, bu hastalığın psikozdan ayırt edilmesini gerektirmektedir. Diğer taraftan, bölme ve yansıtma gibi ilkel savunma mekanizmalarının yanı sıra, ilkel düzeydeki ego saplanması da borderline sendromunun narsisistik kişilik bozukluğundan ayırt edilmesini gerektirmektedir.

Borderline’ı narsistik kişilik bozukluğundan ayırt etmek için, klinik tablo, intrapsişik yapı ve aktarıma bağlı olarak düşünmek yararlı olur. Narsisistik kişilik bozukluğunun klinik tablosu, borderline’ın klinik tablosundan farklıdır. Asıl problem genellikle görünüşte düzgün ve etkin bir sosyal uyuma denk gelen, ancak diğer insanlarla yaşanan iç ilişkilerde ciddi çarpıtmalara neden olan aşırı kendilik-soğurmasıdır. Hırslılık, büyüklenmeci fanteziler, kendini aşağılık hissetme, dış hayranlığa aşırı bağımlı olma, can sıkıntısı ve boşluk hislerine kapılma, zeki olabilmek için gösterdiği çabaların hazza ulaşması için sürekli arayış içinde olma, zengin, güçlü ve güzel olma isteği, bu hastaların karakteristik özellikleridir. Bu özelliklerin yanı sıra, başkalarını sevme ve onları düşünme konusunda ciddi eksikleri vardır. Başkalarına yapışan fakat terk edilmekten ve yutulmaktan korkan borderline hastanın aksine, narsistik kişilik bozukluğu olan hasta, başkalarını eşduyumla (empatiyle) anlama kapasitesine sahip değildir. Diğer insanlar, her şeyden önce onun narsistik ihtiyaçlarını tatmin için vardır. Bilinçli ya da bilinçsiz, değer düşürüm, tümgüçlü kontrol, narsistik geri çekilim gibi savunmalarıyla birlikte aşırı kıskançlığın yanı sıra, başkalarını kullanma ve kabalık sergilerler.

Narsistik hastalar, duygusal derinlikten yoksundurlar ve depresif tepkiler yaşama kapasiteleri yoktur. Ego sınırları sabittir ve gerçekliği sınayıcı kapasiteleri korunmaktadır. Bunların aksine borderline hastaların sosyal işlevsellikleri kötüdür, en azından yüzeysel ilişkiler yaşarlar. Dürtülerini kontrol edebilme ve aktif, tutarlı, başarılı bir iş hayatı yaşama kapasiteleri narsisistik hastalar kadar iyi değildir. Ancak, bazı borderline hastalar, narsisistik hastalara benzerlik gösterebilir.

Borderline hastalar ile narsisistik hastaların klinik tabloları arasındaki farklılıklar, intrapsişik yapılarındaki özsel farklılıklardan kaynaklanır. Narsisistik hasta, bütünleşmiş, fakat oldukça patolojik olan büyüklemeci kaynaşmış bir kendilik-nesne imgesine sahiptir. Kohut, bu büyüklenmeci kendilik’in kaynağını, normal gelişim sürecinin bir saplanması olarak tanımlarken, Kernberg, kaynağın normal narsisizmden çok farklı olan patolojik bir ego olduğunu vrgulamaktadır.

Diğer taraftan borderline hastaların intrapsişik yapıları, büyüklenmeci bir kendilik-nesne imgesinden oluşmamakta, aksine bir tarafı iyi diğer tarafı kötü olan bölünmüş bir kendilik imgesinden oluşmaktadır.

Bu iki kişilik bozukluğunun intrapsişik yapılarındaki farklar aktarım sırasında da gözlenir. Kohut’a göre narsistik hastaların aktarımı, ya idealleştirilmiş çocuksu nesneleri, hastanın hoşnut olabilecegi ve destek almayı beklediği terapiste yansıtmasına ya da terapist tarafından sürekli aynalanma ihtiyacının giderildiği bir süreçtir. Borderline hasta ise, terapiste Ödüllendirici nesne ilişkileri (ÖNİP) yada Geri çekilen nesne birimini (GNİP) birimini yansıtır ve yansıttığı birime göre terapiste yapışır yada kendini ondan uzaklaştırır.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    psikoloji forumu; psikolojik bilgi, online psikolojik yardım Forum Ana Sayfa -> Borderline Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

"

Psikoloji ARAMA MOTORU

Loading
Loading
" Review http://psikolojik.forumup.web.tr on alexa.com Sesliduyar toplist ForumMavi Uzman Tavsiye Portalı ALLAH YÜCEDİR kuran meali, türkçe kuran psikolojiktir gecer

:. PsikolojiMedya Sayfaya Giriş .:Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Turkey & Erdem Çorapçıoğlu

Abuse - Report Abuse - TOS & Privacy.
Powered by forumup.web.tr forum gratis free, create open your free forum! Created by Hyarbor & Qooqoa - Auto ICRA

Page generation time: 0.063